TEMAT: W ŁĄCZNOŚCI Z KOŚCIOŁEM W CHINACH

CELE:

- Zapoznać z problematyką chrześcijaństwa w Chinach

- Zachęcić uczniów do postawy solidarności i aktywnego włączenia się w dzieło Kościoła na rzecz rozwoju Chin

Cele operacyjne, uczeń:

- powie, ilu jest katolików w Chinach

- uzasadni, dlaczego nakaz misyjny Pana Jezusa wciąż jest aktualnym zadaniem dla Jego uczniów

- potrafi zachęcić rówieśników do modlitwy w intencji ewangelizacji Chin, poprzez wykonanie plakatu

POMOCE: świeca, mapa świata/ Azji, różnorodne zdjęcia, obrazki, przedmioty (również odnoszące się do kultury chińskiej), arkusze białego papieru, kredki, flamastry, klej, nożyczki, obrazki z modlitwą za Kościół w Chinach.

PRZEBIEG KATECHEZY:

Modlitwa „Ojcze nasz"– prośmy o siłę i odwagę w wyznawaniu wiary dla naszych prześladowanych sióstr i braci.

Zainteresowanie tematem

K. Prosi uczniów, aby znaleźli na mapie świata Chiny. Zaznacza, że jest to czwarte państwo pod względem wielkości na świecie, zamieszkuje je ok.1,3 mld ludzi, co stanowi ponad 20% ludności świata. Może któryś z uczniów był w Chinach? Co pamięta?

Rozwinięcie:

Burza mózgów

Z czym kojarzą wam się Chiny, jak ubierają się ludzie, co jedzą? Dzieci mogą podejść do stolika z różnymi zdjęciami, obrazkami, przedmiotami i wybrać to, co kojarzy im się z Chinami. Odpowiedzi uczniów zapisujemy na tablicy, a jednocześnie uzupełniamy ich wypowiedzi.

Katecheta podkreśla posłannictwo Jezusa.

K. Jezus przyszedł na świat, aby dać zbawienie wszystkim ludziom i narodom. Umarł i zmartwychwstał dla każdego człowieka. Wstępując do nieba swoją misję głoszenia Dobrej Nowiny przekazał Apostołom: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody" (Mk 16, 15). Do dziś trwa przekazywanie Dobrej Nowiny o Chrystusie, ale jeszcze 1/3 ludzkości nie zna Jezusa. Dlaczego tak jest?

Pogłębienie:

Katecheta razem z uczniami podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie.

Chiny są również państwem, gdzie Chrystus jeszcze nie jest znany, gdzie wyznawanie wiary jest utrudniane. Zapoznajemy uczniów z problematyką prześladowania chrześcijan, polityką jednego dziecka, z wyzyskiem biednych.

Obecnie w Chinach mieszka ponad 14 milionów katolików. Jak na państwo z ponad miliardem obywateli, to wciąż niewielki procent (1%), ale Kościół żywiołowo tam się rozwija. Nawracają się ludzie młodzi, wykształceni, których pociąga chrześcijaństwo. Chińczycy zaczynają poszukiwać wartości religijnych. Ale jest to nadal kraj cierpiący, potrzebujący wsparcia i modlitwy.

Dlatego papież Benedykt XVI ustanowił, że dzień 24 maja każdego roku ma być poświęcony pamięci i modlitwie za Kościół w Chinach. Jest to święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, czczonej z wielką pobożnością w Chinach w sanktuarium maryjnym w Sheshan, niedaleko Szanghaju. Również i my w duchu solidarności ze wszystkimi katolikami chcemy się włączyć w to dzieło Kościoła.

Utrwalenie:

Praca w grupach:

Uczniowie na podstawie zdobytych wiadomości wykonują plakat wzywający do modlitwy za Kościół w Chinach.

Prezentacja plakatów na forum, podsumowanie, próba oceny.

Modlitwa za Kościół w Chinach

Panno Najświętsza, Matko Słowa Wcielonego i Matko nasza, czczona pod imieniem „Wspomożenie chrześcijan" w sanktuarium w Sheshan (Szeszan), ku któremu spogląda z nabożną miłością cały Kościół, który jest w Chinach, stajemy dziś przed Tobą, by prosić o Twą opiekę. Zwróć swój wzrok na Lud Boży i prowadź go z macierzyńską troską po drogach prawdy i miłości, aby w każdej sytuacji był zaczynem zgodnego współżycia wszystkich obywateli.

Pani nasza z Sheshan, wspieraj zaangażowanie tych ludzi w Chinach, którzy pośród codziennych trudności nie przestają wierzyć, żywić nadzieję, miłować, aby nigdy nie lękali się mówić światu o Jezusie, a Jezusowi o świecie. W posągu, który góruje nad Sanktuarium, podnosisz wysoko swego Syna, ukazując Go światu z ramionami rozpostartymi w geście miłości. Pomóż katolikom, aby byli zawsze wiarygodnymi świadkami tej miłości, zachowując więź ze skałą Piotrową, na której zbudowany jest Kościół.

Matko Chin i Azji, módl się za nami, teraz i na wieki. Amen