Madonna z Sheshan
Przemówienie bł. Jana Pawła II przed modlitwą „Anioł Pański” w Castel Gandolfo 21 sierpnia 1988 r. w ramach duchowej pielgrzymki poprzez miejsca kultu Maryjnego w świecie – do Sanktuarium Sheshan
Madonnie z Sheshan – „Wspomożycielce Wiernych” powierzam moją troskę o Kościół w Chinach.
Sheshan znajduje się w odległości 50 km od Szanghaju. Dzięki pięknu krajobrazu i łagodności klimatu wzgórze Sheshan stanowi miejsce o wielkiej atrakcyjności turystycznej. W XVIII w. przybyli tam z Pekinu dwaj cesarze, aby je uczcić. Jeden z nich, sławny cesarz Kangxi, nadał mu nazwę „Góra zielonych bambusów”. Rzeczywiście, wzgórze to pokryte jest tym charakterystycznym typem drzew, które malarstwo chińskie wszystkich wieków przedstawiało z takim wdziękiem, a których młode pędy jadalne skądinąd poza tym uważane były za ulubioną strawę tego starożytnego narodu.
2. Ewangelizacja dotarła do Sheshan w 1844 r. Misjonarze zbudowali tam dom z pięcioma izbami, z których jedna służyła jako kaplica, a inne do ich potrzeb. W 1864 r. brat zakonny narodowości chińskiej zbudował na szczycie tego wzgórza altanę sześcioboczną, gdzie umieścił obraz Matki Boskiej namalowany przez niego, i czczony pod wezwaniem „Wspomożycielki Wiernych”. Od tej chwili kult Madonny z Sheshan – Wspomożycielki Wiernych rozszerzył się po całej okolicy, i każdego roku, 24 maja obchodzi się tam święto bardzo uroczyście.
Obecnie w Sheshan znajdują się dwa kościoły: jeden w połowie wzgórza, a drugi na jego szczycie. Ten ostatni został zbudowany w 1873 r., a przerobiony w 1925 r. Posiada on dzwonnicę wysokości 33 m, na szczycie której znajdowała się statua Madonny z brązu, trzymającej uniesionego w górę swego Syna - Jezusa. Ponieważ miał On ramiona otwarte w geście błogosławienia, był więc z daleka widoczny jako wielki krzyż rozpostarty nad Chinami. Kościół znajdujący się w połowie wzgórza został zbudowany w 1894 r. Po bokach wejścia umieszczono dwa napisy. Jeden z nich głosi: „Mała kaplica stoi w środku wzgórza; zbierzmy nieco sił, aby wzmóc naszą miłość synowską do Matki Bożej!”. Drugi napis brzmi: „Wielki kościół stoi na szczycie wzgórza; zróbmy jeszcze kilka małych kroków, aby uprosić błogosławieństwo Ukochanej Matki!”
3. Wokół Sheshan są liczne kanały. Wielu rybaków, którzy żyją na łodziach – barkach, to w większości gorliwi katolicy. Każdego roku, w maju, udają się oni w pielgrzymce do sanktuarium, jednocząc się tam z pielgrzymami z różnych części kraju. W ciągu Roku Maryjnego pielgrzymki trwały nadal nieprzerwanie w ciągu wszystkich miesięcy.
Pragnę jednoczyć się duchowo z pielgrzymowaniem wiernych Chińczyków, polecając się ich modlitwom. Razem z nimi przedkładam mój akt synowskiego oddania się Madonnie z Sheshan i powierzam Jej moją troskę o całe Chiny, a w szczególny sposób o Kościół w Chinach.
Maria, Auxilium christianorum, ora pro nobis!
Maryjo – Wspomożenie wiernych, módl się za nami!