Trzy siostry z Chin z wizytą w Polsce
Zakończył się miesięczny pobyt 3 sióstr z Chin, które przyjechały do Polski, by poszerzyć swoją znajomość haftu liturgicznego i innych form sztuki sakralnej. Siostry Hiacynta. Luiza i Gabi były w naszym kraju od 7 czerwca do 8 lipca.
Najpierw pojechały na XXV Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów w Kielcach, gdzie mogły spotkać firmy przedstawiające swoje wyroby liturgiczne. Były zainteresowane także mozaikami i witrażami.
Następnie odwiedziły wspólnoty zakonne Sióstr Uczennic Boskiego Mistrzaw Warszawie, Sióstr Klarysek w Kłodzku oraz Sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich, Sióstr Bernardynek w Krakowie, a przede wszystkim Sióstr Misyjnych Służebnic Ducha Świętego i Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji. Towarzyszyłam im w tych wyjazdach.
Dwa dni przeznaczyłyśmy na wyjazd do Częstochowy oraz do Krakowa, gdzie u Sióstr Bernardynek mogłyśmy podziwiać dawne stroje liturgiczne, ręcznie haftowane, nawet całe ze złotej nitki. Była to, jak podkreślały siostry, szczególna pielgrzymka. Pod koniec pobytu w Polsce siostry same ruszyły do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
W klasztorze sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie (fot. Aleksandra Huf (SSpS)
Wiele doświadczyły i zrobiły dziesiątki fotografii. Dostały także gotowe wzory. Teraz w Chinach będą mogły służyć tym, którzy nigdy takich rozwiązań nie widzieli i nie mają możliwości, by je zobaczyć.
Oprócz poszerzenia horyzontów związanych ze sztuką sakralną, drugim ważnym i docenionym przez siostry nurtem było doświadczenie różnych wspólnot życia zakonnego i obecnego w nich ducha modlitwy. Podkreślały, że było to dla nich bardzo cenne przeżycie.
Ogromną radością jest fakt, że jedna z sióstr swoje nauki w zakresie sztuki sakralnej pobierała w Polsce, a teraz swoim talentem służy w Kościele w Chinach. Inna siostra projektuje i wykonuje duże witraże do kościołów. Na slajdach, które pokazała, widać wiele pięknych obrazów, które malowała różnymi technikami. Również pozostałe dwie siostry pokazały swoje dzieła, które wykonują w Chinach.
Nysa. Przy grobie o. Antoniego Koszorza SVD, założyciela Sinicum (fot. Aleksandra Huf (SSpS)
Na zakończenie wizyty w Polsce, podczas pożegnania w klasztorze Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu, s. Hiacynta powiedziała:
„Kochane Siostry! Nadszedł czas pożegnania. W imieniu nas trzech chcę Siostrom gorąco podziękować. Chociaż byłyśmy tu krótko, był to dla nas bardzo ważny czas. Widziałyśmy nowe miejsca, byłyśmy w kilku zgromadzeniach, także w zgromadzeniach klauzurowych, spotkałyśmy wielu przyjaznych ludzi i nauczyłyśmy się wielu nowych rzeczy. Bardzo wzruszająca była dla nas pielgrzymka do Częstochowy i Krakowa.
Choć mieszkałam tu wcześniej, obecne doświadczenie pobytu w Polsce jest dla mnie szczególnie głębokie. To wielka radość znów móc spotkać znajome Siostry. Siostry Gabriela i Luiza również bardzo się cieszą, że mogły tutaj być. Bardzo dziękujemy Sinicum za zaproszenie nas do Polski.
Bardzo dziękujemy siostrze Prowincjalnej, siostrze przełożonej i każdej siostrze, całej wspólnocie, za otwartość, serdeczne przyjęcie i wszelką troskę. Czujemy się tu jak w domu! Często mówię: ‘Nie ma Was, nie byłoby nas’.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy! Niech dobry Bóg każdej Siostrze błogosławi. Zapraszamy do Chin!”
Stowarzyszenie Sinicium im. Michała Boyma zajmuje się szeroko pojętą pomocą Kościołowi w Chinach. Od lat zaprasza siostry zakonne z tego kraju, by doświadczyły uniwersalnego charakteru Kościoła, podzieliły się swoim doświadczeniem wiary oraz nauczyły się europejskiego rozumienia chrześcijaństwa. Dotychczas, na zaproszenie Sinicum, Polskę odwiedziło ponad 120 sióstr z Chin.
Aleksandra Huf SSpS
Owoc pobytu sióstr w Polsce (fot. Aleksandra Huf (SSpS)
W klasztorze sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie (fot. Aleksandra Huf (SSpS)
W klasztorze sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie (fot. Aleksandra Huf (SSpS)
U Sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich (fot. Aleksandra Huf (SSpS)