sekretariat.sinicum@gmail.com
  +48 513 382 730

_____________________________ 

Szukaj...

9 grudnia 2023 roku, w Domu Dobrego Pasterza misjonarzy werbistów w Nysie, odbył się pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD, prekursora animacji misyjnej w Polsce i twórcy wielu ważnych instytucji.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy senior diecezji opolskiej. W kazaniu przybliżył sylwetkę zmarłego werbisty. Mówił o jego kapłańskim powołaniu i niezrealizowanym pragnieniu wyjazdu na misje z powodu niemożności otrzymania paszportu. Nie przeszkodziło mu to jednak pracować dla dzieła misyjnego. Krańcami ziemi, na które miał się udać zgodnie z nakazem misyjnym Zbawiciela, były te wszystkie przestrzenie, w które się gorliwie angażował.

Bp Stobrawa, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii o talentach, stwierdził, że śp. ojciec Antoni staje przed Bogiem z koszem pomnożonych przez siebie talentów, by usłyszeć zaproszenie: „Sługo dobry i wierny, wejdź do radości twego Pana”. 

Pod koniec Mszy św. niektórzy z jej uczestników zabrali głos. Przełożony prowincjalny werbistów, o. Sylwester Grabowski SVD, oprócz złożenia kondolencji rodzinie, w szczególności siostrze o. Antoniego, wyraził wdzięczność zmarłemu współbratu za liczne dzieła, które rozpoczął i które do dzisiaj funkcjonują strukturach polskiej prowincji Zgromadzenia. Odczytał też list z Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

antoni koszorz pogrzeb01Ceremonie pogrzebowe w Domu dobrego pasterza w Nysie (fot. Franciszek Bąk SVD)

Z kolei wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, o. Henryk Kałuża SVD, powiedział, że ojciec Antoni bardzo dobrze znał o. Żelazka. Był u niego w Indiach i był gotów nawet ofiarować swoje życie, byleby ojciec Marian mógł być wyniesiony na ołtarze. Wicepostulator zauważył, że ojciec Antoni zmarł kilka dni przed oficjalnym zakończeniem polskiego etapu procesu beatyfikacyjnego. 

Następnie członkini zarządu Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Chinach Sinicum, s. Aleksandra Huf SSpS, odczytała list od sióstr z chińskiej diecezji Handan, które dzięki inicjatywom ojca Antoniego mogły zdobywać wykształcenie w Polsce. Podkreślały życzliwość i ogromną troskę, z jaką spotkały się z jego strony. 

Szczególnie wybrzmiały słowa ks. Jana Hou, który podziękował w imieniu wspólnoty Chińczyków w Polsce i swojej rodzinnej diecezji Handan, która doświadczyła dużo dobra dzięki zaangażowaniu o. Koszorza. Mówił też jak sam wiele zawdzięcza ojcu Antoniemu, który w różnych sytuacjach stawał po jego stronie. Wspomniał też, że został spadkobiercą wszystkich kazań, które ojciec Antoni wygłosił w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie, przy którym wspólnie mieszkali przez wiele lat.

antoni koszorz pogrzeb01Ceremonie pogrzebowe w Domu dobrego pasterza w Nysie (fot. Franciszek Bąk SVD)

Na koniec głos zabrał bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, a wcześniej Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. W serdecznych słowach podziękował ojcu Antoniemu za długoletnią znajomość i za inicjatywę przeszczepienia ruchu oazowego do Chin, który prężnie się tam rozwija. 

Śp. o. Antoni Koszorz, zgodnie ze swoją wolą, spoczął na werbistowskim cmentarzu w Nysie, tuż obok klasztoru, który wybudował założyciel zgromadzenia, św. Arnold Janssen. 

Przy tej okazji warto przypomnieć bogaty życiorys śp. o. Antoniego Koszorza SVD.

antoni koszorz pogrzeb01Ceremonie pogrzebowe w Domu dobrego pasterza w Nysie (fot. Franciszek Bąk SVD)

O. Antoni Koszorz SVD urodził się 18 stycznia 1933 r. w Czernicy, diecezja katowicka. W 1948 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. Po złożeniu ślubów wieczystych, 7 lipca 1957 r. przyjął w Pieniężnie święcenia kapłańskie. 

W latach 1959-1962 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na wydziale filozofii chrześcijańskiej. Po uzyskaniu tytuł magistra został powołany na wykładowcę katolickiej nauki społecznej, etyki, teodycei oraz historii filozofii w Wyższym Seminarium Misyjnym w Pieniężnie. 

W 1964 roku podjął się organizowania muzeum misyjnego i został referentem misyjnym w Pieniężnie. Rok później opublikował pierwszy numer Biuletynu Misyjnego. W tym samym roku otrzymał nominację na sekretarza Papieskiej Unii Duchowieństwa (obecnie znana jako Papieska Unia Misyjna), a w 1967 roku na sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Z jego inicjatywy, począwszy od 1966 roku, odbywały się sympozja misyjne kleryków z całej Polski. 

W 1968 roku został skierowany do Warszawy, gdzie powierzono mu funkcję kierownika Biura Misyjnego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Pełnił ją do 1982 roku. W tym czasie przyczynił się do powstania i rejestracji czasopisma „Papieskie Intencje Misyjne” (obecne „Misje Dzisiaj”). 

Z ramienia Komisji Misyjnej Episkopatu w 1974 roku został delegatem od spraw księży diecezjalnych Fidei Donum. 

antoni koszorz01 850pxO. Antoni Koszorz SVD (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

W lipcu 1982 roku został mianowany dyrektorem nowo powstającego Wydawnictwa Księży Werbistów VerbinumVerbinum. Tę funkcję pełnił do 1998 roku. W 1983 roku rozpoczął wydawanie najpierw dwumiesięcznika, a następnie miesięcznika werbistów „Misjonarz”

W latach 1998-2007 był kapelanem Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku. W 2005 roku zorganizował Ośrodek Migranta Fu Senfu Fu Senfu w Warszawie i został jego dyrektorem. Przyczynił się do powstania Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ w 2011 roku i został jego pierwszym prezesem. 

Od listopada 2007 roku został rezydentem w parafii Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Warszawie. 13 listopada 2017 roku został uhonorowany medalem “Benemerenti in Opere Evangelizationis” za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym. 

Z powodu słabego stanu zdrowia, w 2021 roku został przeniesiony do domu werbistów w Górnej Grupie koło Grudziądza. Tam też zmarł 4 grudnia 2023 r. Został pochowany w Nysie 9 grudnia 2023 r.

Andrzej Danilewicz SVD

CZYTAJ TAKŻE:

O. Antoni Koszorz SVD uhonorowany medalem „Benemerenti”

Dni, których jeszcze nie znamy

Czuję się spełniony (WYWIAD)

 

Najnowsze wiadomości

 • Zgromadzenie Walne Sinicum 2024 +

  W przeddzień Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach, który obchodzony jest 24 maja, odbyło się w klasztorze sióstr Służebnic Ducha Więcej
 • W kościele Świętego Krzyża modlono się za Kościół w Chinach +

  W ramach Światowego Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach, obchodzonego 24 maja, w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę świętą Więcej
 • Duch modlitwy św. o. Józefa Freinademetza +

  Św. Józef Freinademetz ducha modlitwy wyniósł z domu rodzinnego. Pochodził z rodziny zamieszkałej w Oies, w Tyrolu, które leży 1500 n.p.m. Więcej
 • Pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD +

  9 grudnia 2023 roku, w Domu Dobrego Pasterza misjonarzy werbistów w Nysie, odbył się pogrzeb o. Antoniego Koszorza SVD, prekursora Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21

chiny dzisiaj banner

 

Stowarzyszenie "Sinicum" im. Michała Boyma SJ
ul. Ostrobramska 98

04-118 Warszawa

Tel. +48 691 457 775
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 1132855288
REGON: 14610860300000
KRS: 0000419178

JSN Educare is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework