Bochnia: Pięć żywiołów sztuki chińskiej
25 i 26 maja 2013 roku w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni miały miejsce spotkania i wykłady poświęcone m.in. sztuce i kulturze chińskiej, towarzyszące otwarciu wystawy Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej.
Wydarzenie, odbywające się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów – Muzealia 2013, dedykowane było w szczególny sposób p. Stanisławowi Tworzydło, członkowi zarządu Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ, szczodremu ofiarodawcy bocheńskiego muzeum, z okazji Jego 80. urodzin. W 1958 r. przekazał on Stanisławowi Fischerowi kolekcję sztuki chińskiej, którą tworzą m. in. wyroby porcelanowe z Jingdezheng oraz okolic Kantonu: wachlarze, buciki damskie, pałeczki do ryżu, wzory haftów, wycinanki, barwne drzeworyty, marionetki teatru cieni, rzeźby.
Stanisław Tworzydło urodził się w Połomiu Wielkim w powiecie bocheńskim, jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz Centralnej Akademii Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Pekinie. Od 1966 r. prowadzi w Warszawie Pracownię Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, w której od 2007 roku kształcą się też siostry zakonne z Chin.
Podczas bocheńskich Muzealiów 2013, prócz interesujących wykładów, można było obejrzeć prezentację multlimedialną S. Tworzydły „To były inne Chiny” i wziąć udział w spotkaniu „Moje kontakty z Kościołem katolickim w Chinach”, w którym uczestniczyła s. Franciszka Wang z Chin, obecnie studentka teologii w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ. W programie były też warsztaty estampażu i chińskiej kaligrafii oraz chwila na czarkę chińskiej herbaty.
Wystawę Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej można oglądać w bocheńskim muzeum do 15 września 2013 r.