Święcenia diakonatu chińskiego seminarzysty
Święcenia diakonatu seminarzysty Jana Hou z chińskiej prowincji Hebei odbyły się 30 czerwca 2013 r. w kościele Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. W przeddzień uroczystości ojciec, starsza siostra, znajomi księża, seminarzyści, siostry zakonne i przyjaciele z Chin i z Polski, w tym członkowie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ, otoczyli kandydata do święceń gorącą modlitwą.
Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu w urządzonej w stylu chińskim kaplicy, dziękowali Bogu za jego życie i powołanie, podarowali mu też poruszający i umacniający gest błogosławieństwa.
Niedzielnej Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński, który udzielił święceń diakonatu. Mszę świętą koncelebrowali chińscy księża z Chin oraz studiujący w Europie, prowincjał o. Eryk Koppa SVD, o. Józef Węcławik SVD, rektor pieniężnieńskiego seminarium, liczni werbiści z Polski oraz o. Zbigniew Wesołowski SVD i o. Piotr Adamek SVD z Sankt Augustin, będący również członkami Sinicum. Jan Hou jest pierwszym seminarzystą z Chin, który – z inicjatywy o. Romana Malka SVD, podjętą przez późniejszych członków Stowarzyszenia Sinicum – przygotowuje się do kapłaństwa w naszym kraju. Przyjechał do Polski w 2007. Podczas intensywnego kursu języka polskiego na Uniwersytecie Poznańskim należał do wspólnoty werbistowskiego Domu Nowicjatu w Chludowie. Studia filozoficzne i teologiczne kontynuuje w międzynarodowej grupie werbistów w pieniężnieńskim seminarium na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
W trakcie niedzielnej uroczystości o. Prowincjał i o. Rektor oraz nowy diakon wypowiadali słowa wdzięczności wobec Boga, który pozwala również przez formację chińskiego seminarzysty w Pieniężnie realizować „pierwszą miłość” Zgromadzenia Słowa Bożego, jaką były Chiny. Dziękowano też ludziom: obecnemu na uroczystości ojcu diakona Jana i starszej siostrze, zmarłej mamie i całej rodzinie; Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, która przyjęła Jana jak współbrata, choć nim nie jest, przyjaciołom i wszystkim wspierających go w życiu i powołaniu. Podczas Eucharystii Ewangelia była proklamowana także w języku chińskim; również wezwania modlitwy wiernych i pieśń na uwielbienie były w języku mandaryńskim. Warto nadmienić, że diakon Jan, korzystając z czasu nauki, formacji i doświadczenia Kościoła w Polsce z wielką otwartością, odwagą i pracowitością, pomógł w poznaniu się wielu osobom z Polski, w przyjazny sposób związanym z Chinami i tamtejszym Kościołem, które dziś – podobnie jak on sam – są członkami Stowarzyszenia Sinicum.