Katecheza II dla dzieci klas IV-VI
Temat: Pan Bóg kocha Chińczyków
Cel:
• Przybliżyć nakaz misyjny Pana Jezusa, zwłaszcza w odniesieniu do narodu chińskiego
• Zachęcić do modlitwy o poznanie Pana Boga przez ludzi Chin
Cele operacyjne: Uczeń:
- opowie własnymi słowami o misyjnym nakazie Jezusa Chrystusa
- wskaże na mapie Chiny,
- opowie o sytuacji katolików chińskich.
- powie, kiedy jest obchodzony Dzień Modlitw za Kościół w Chinach,
- kto i kiedy ustanowił Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.
- rozpozna patronkę katolików chińskich.
- napisze modlitwę za swoich chińskich rówieśników.
Postawy:
- wdzięczności za dar wiary
- dzielenia sie radością Dobrej Nowiny
- modlitwy w intencjach narodu chińskiego
Metody:
Rozmowa kierowana, pytania i odpowiedzi, praca z obrazem, praca z tekstem, słoneczko
Środki dydaktyczne:
Projektor multimedialny, patyczki, ryż, Biblia w języku chińskim (o ile jest to możliwe)
Przebieg katechezy:
Ogniwa czynności katechety i ucznia (przebieg lekcji) metody i środki uwagi
Czynności wstępne / Zainteresowanie tematem / Rozwinięcie tematu / Pogłębienie tematu / Utrwalenie wiadomości / Zakończenie
Powitanie i modlitwa na rozpoczęcie katechezy, śpiew: Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię...
Sprawdzenie obecności, czynności organizacyjne.
Katechezę rozpoczynamy od przypomnienia początków wiary uczniów, kto nam powiedział o Bogu, kto nauczył nas modlić się do Niego? Można odnieść się do radości z poznawania Pana Boga, z przyjęcia Go w Komunii Świętej itp.
K. Przeżyliście wiele radości z bycia z Panem Jezusem. Kiedy doświadczamy radości, to chcemy ją rozdawać innym. Pan Jezus sam także chce doprowadzić do prawdziwej radości i prawdziwego życia wszystkich ludzi na świecie. Sam powiedział do Apostołów, by poszli i rozgłaszali Dobrą Nowinę o zbawieniu po całym świecie.
K. Czyta wydarzenie z Góry Oliwnej, po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, następnie prosi uczniów, aby opowiedzieli własnymi słowami, co się wydarzyło i jaki nakaz zostawił Pan Jezus swoim uczniom?
K. Zastanówmy się, czy po 2000 lat od odejścia Pana Jezusa do Domu Ojca Jego polecenie faktycznie się spełniło? Dziś popatrzymy szczególnie na Chiny....Co wiecie na temat Chin, Chińczyków...czy rozpoznajecie te symbole? Proszę żeby ktoś na mapie świata wskazał ten tajemniczy kraj
K. A teraz podzielę was na 4 grupy, otrzymacie materiały, proszę żeby każda grupa na podstawie fragmentów z Encyklopedii opowiedziała o Chinach. Np. ludność Chin, stolica, domy, sytuacja rodziny, religia- katolicy.
K. Możemy nauczyć się prostej piosenki: „ Bóg kocha cię"- czyli „Tien dżu aj ni", w jęz. chińskim...
K.W Chinach możemy spotkać kilka wielkich i pięknych kościołów, albo nowe, małe. Jednak najczęściej ludzie nie mają takiego budynku kościelnego jak my, ale gromadzą się w większych pomieszczeniach, pokojach. Kapłani dojeżdżają do nich na samą Mszę Świętą. Dzieci nie mają lekcji religii w szkołach, ale w czasie wakacji poświęcają czas na naukę religii. Katolicy w Chinach są prześladowani, nie mają wolności religijnej. Jak modlą się w Chinach?
K. Pokazuje Biblię w języku chińskim.
Czy wiecie, że Chińczycy mają swoją patronkę, którą jest Matka Boska Wspomożycielka Wiernych, czczona niedaleko Szanghaju w Sheshan.
Ojciec święty Jan Paweł II powierzył Kościół w Chinach i w całej Azji Matce Bożej Nieustającej Pomocy oraz Wspomożycielce Wiernych. Kościół katolicki obchodzi Jej święto dnia 24 maja.
Jest to również święto patronalne Kościoła w Chinach, obchodzone w sposób szczególny w Sheshan, górze pielgrzymkowej k. Szanghaju.
Papież Benedykt XVI w „Liście do Katolików Chińskich" z dnia 27 maja 2007 r. ustanowił dzień 24 maja Dniem Modlitw za Kościół w Chinach.
Utrwalenie:
Katecheta poprzez pytania utrwala poznane wiadomości.
Co możemy zrobić, by ludzie w Chinach poznali Pana Jezusa?
- modlić się za nich, modlić się o wolność dla nich! W który dzień mamy szczególnie pamiętać o modlitwie za Chińczyków i dlaczego? Jakie jest to święto?
Praca domowa: Napisz modlitwę za Chińczyków i pomódl się za nich.
Dla chętnych: bądź misjonarzem Jezusa: zaproś do modlitwy rodzinę i opowiedz im o Chinach.
Załącznik nr 1
Ludność Chin stanowi ponad 20% ludności świata; czyli co piąty mieszkaniec ziemi to Chińczyk. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 136 mieszkańców na km2 (2004); rozmieszczenie ludności jest bardzo nierównomierne; ok. 95% mieszk. koncentruje się we wschodniej części kraju (ok. 1/3 pow. Chin); najgęściej zaludnione (600–1000 osób na km2), część prow. Fujian (2000 osób na km2);
Załącznik nr 2
W Chinach jest ok. 50 miast o liczbie przekraczającej 1 mln mieszk. (w tym 18 powyżej 2 mln), największe miasta: Szanghaj, Pekin... Na wioskach domy mieszkalne są wykonane najczęściej z gliny (na północy), bambusa i trzciny (na południu).
Załącznik nr 3
W Chinach jest taki nakaz, by rodziny miały tylko jedno dziecko i to koniecznie chłopca. Kiedy urodzi im się drugie dziecko, muszą za to płacić karę. Jeśli takie dziecko podrośnie, nie ma prawa iść do szkoły, a gdy dorośnie, nie dostanie dowodu osobistego. Jest to bardzo trudne prawo w kraju.
Załącznik nr 4
W tym wielkim kraju zaledwie mała grupa ludzi poznała Pana Boga. Na 1 300 000 000, tylko 14 000 000 modli się tak jak my, jest katolikami, czyli poznało Pana Jezusa.
Załącznik nr 5
Tutaj znajdziesz informacje dot. patronki chińskich katolików Matki Bożej z Sheshan
Więcej informacji o zagadnieniu religii w Chinach i Kościele w Chinach na stronie internetowej Chiny Dzisiaj