Drugi krok Nowenny
Sinicum na Jasnej Górze - 24 maja 2017
Drodzy członkowie SINICUM!
Kolejny dzień nowenny przygotowującej nas do aktu oddania członków Sinicum i jego dzieła Matce Bożej (24 października) przypada w tygodniu misyjnym. Papież Benedykt XVI w Liście do Kościoła Katolickiego w Chinach napisał: „Kościół, mając zawsze i w każdym miejscu charakter misyjny, jest wezwany do głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa. Również Kościół w Chinach musi odczuwać w swym sercu misyjny zapał swego Założyciela i Mistrza.
Jan Paweł II, zwracając się na Górze Błogosławieństw do młodych pielgrzymów w Roku Świętym 2000, powiedział: «W chwili wniebowstąpienia Jezus pozostawił uczniom misję i taką obietnicę: ,,Dana mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (...) A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata'' (Mt 28,18-20). Od dwóch tysięcy lat uczniowie Chrystusa wypełniają tę misję. Teraz, na progu trzeciego tysiąclecia, przychodzi kolej na was. To wy macie teraz iść w świat, aby głosić orędzie Dziesięciorga Przykazań i Błogosławieństw. Kiedy Bóg przemawia, mówi o rzeczach najważniejszych dla każdego człowieka, dla ludzi żyjących w dwudziestym pierwszym wieku tak samo jak w pierwszym stuleciu. Dziesięć Przykazań i Błogosławieństwa mówią o prawdzie i dobroci, o łasce i wolności: o wszystkim, co jest niezbędne, aby wejść do Chrystusowego Królestwa».
Teraz do was należy, uczniowie Pana w Chinach, być odważnymi apostołami tego Królestwa. Jestem pewien, że wasza odpowiedź będzie wspaniała i szczodra.” (Benedykt XVI, List do biskupów, do kapłanów, do osób konsekrowanych oraz do wiernych świeckich Kościoła Katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej, p. 17)
Należymy do wielkiej misyjnej rodziny. W tej rodzinie uczniowie Chrystusa spełniają różne posługi. Jedni zostają czynnymi misjonarzami wyjeżdżając do krajów misyjnych. Inni angażują się w organizację zaplecza misyjnego – wspierają misjonarzy modlitwą, organizują dla nich środki materialne, wzbudzają ducha zaangażowania misyjnego w swoich środowiskach, dzielą się informacjami o misjach… Wiele jest form misyjnej współpracy. Nasze „misyjne poletko” to pomoc katolikom z Chin, aby stawali się odważnymi apostołami Chrystusowego Królestwa wśród swoich rodaków, aby odczuwali w swym sercu misyjny zapał i szli do swoich braci i sióstr, aby głosić orędzie Dziesięciorga Przykazań i Błogosławieństw, które mówią o prawdzie i dobroci, o łasce i wolności: o wszystkim, co jest niezbędne, aby wejść do Chrystusowego Królestwa (Z Listu, zob. wyżej). Wielkie zadanie, które wydaje się po ludzku niewykonalne. Katolików w Chinach jest niecały 1%. Jak zdołają dotrzeć do wszystkich swoich rodaków? Nasza wspólnota także jest nieliczna. Czy nie porywamy się z motyką na słońce? Czy nie wyobrażamy sobie zbyt wiele? Czy nie przesadzamy mówiąc, że pomagamy Kościołowi w Chinach? Otóż nie. Logika Ewangelii jest inna. Apostołów było tylko dwunastu. Nie mieli żadnych środków. Nie mieli odpowiedniego wykształcenia… Nie kalkulowali jednak. Mieli z sobą samego Mistrza. Pozwolili się prowadzić Duchowi Świętemu. Od początku była z Nimi Maryja, Matka Jezusa. Dlatego im bardziej czujemy, że zadania, jakich się podjęliśmy przerastają nasze możliwości i siły, tym mocniej chcemy przylgnąć do Jezusa. Tym goręcej chcemy prosić o prowadzenie naszą ukochaną Matkę – Gwiazdę Ewangelizacji. Z Maryją w sercu wszystko staje się możliwe.
Ks. Czesław Noworolnik