Piąty krok Nowenny
Maryja nasz wzór i przewodniczka w drodze z Bogiem i do Boga
Krok po kroku przygotowujemy się do spełnienia naszego pragnienia powierzenia całego życia Maryi. Zamiarem naszym jest ofiarowanie samych siebie, naszego zaangażowania i wszystkich inicjatyw SINICUM naszej Matce i Królowej w Jej Sanktuarium na Jasnej Górze. Ten akt nie może pozostać tylko symbolicznym wydarzeniem. Nie może pozostać tylko zewnętrznym aktem, który wpiszemy do kroniki historii naszego Stowarzyszenia. Ten akt oddania musi wpłynąć na nasze życie i stać się wewnętrznym motorem naszej codziennej działalności.
Pielgrzymujemy na Jasną Górę. Nasze kolejne pielgrzymki są etapami w niepowtarzalnej, jedynej pielgrzymce życia na ostateczną i najjaśniejszą górę, jaką jest niebo. Maryja jest w tej pielgrzymce naszym wzorem i przewodniczką.
Maryja stała się szczególnym miejscem zamieszkania Boga, mieszkaniem i świątynią Ducha Świętego, nieskalanym sanktuarium Boga. Dzisiaj wspiera nas w wysiłkach, aby i nasze serca były pięknym mieszkaniem Boga promieniującym na innych.
Maryja pomaga każdemu człowiekowi zauważyć dar łaski ofiarowany przez Boga. Pomaga lepiej go przyjąć i skorzystać z niego, to znaczy zaowocować, a to znaczy przemienić swoje życie. Maryja pokazuje nam, jak wykorzystać Boże dary i jak coraz bardziej upodobnić nasze życie do Chrystusa. Duchowe macierzyństwo Maryi wyraża się w przewodzeniu, pomocy w rozpoznaniu i przyjęciu Bożego życia, oraz w prowadzeniu pielgrzymki wiary do ostatecznego zbawienia – do osiągnięcia Nieba.
Maryja jest Gwiazdą ewangelizacji. Nie czekała bezczynnie, aż Jezus się urodzi. Natychmiast po Zwiastowaniu podjęła pielgrzymkę do Elżbiety niosąc jej nie tylko radosną nowinę w sensie wiadomości, ale same Źródło Radosnej Nowiny – Jezusa Chrystusa.
Dzisiaj Maryja wspiera swoje dzieci i przewodzi nimi jak królowa, opiekuje się nimi. Sobór Watykański II stwierdził: „Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium, nr 62).
Od Maryi każdy chrześcijanin może uczyć się radości i ofiarności w przyjmowaniu Boga do swojego serca i niesienia Dobrej Nowiny innym ludziom. W naszym przypadku szczególnie myślimy o mieszkańcach Chin, dla których Maryja jest także królową – cesarzową. W czerwcu 1924 roku Chiny zostały uroczyście poświęcone Maryi, a w roku 1941 papież Pius XII udzielił Kościołowi chińskiemu przywileju obchodzenia święta Maryi Pośredniczki Wszelkich Łask pod tytułem "Najświętszej Matki, Królowej Chin".
Chcemy więc iść pod przewodem naszej Matki i Królowej w pielgrzymce naszej wiary i służyć Jezusowi niosąc Jego Dobrą Nowinę na krańce świata. W Maryi każdy z nas może odczytać także swoją własną historię i uczyć się jak realizować własne powołanie w posłuszeństwie Duchowi Bożemu. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśnia to papież Benedykt XVI: „oznacza przejść nową drogę, natychmiast wyruszyć w drogę, wyjść z własnego domu, pozwalając się prowadzić jedynie Bogu. „Życiem Maryi kieruje Ktoś Inny — «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego» (Łk 1,38) — jest ono kształtowane przez Ducha Świętego, jest naznaczone wydarzeniami i spotkaniami, jak to z Elżbietą, ale przede wszystkim bardzo szczególną relacją z Jej synem Jezusem. Jest drogą, na której Maryja, zachowując i rozważając w sercu wydarzenia własnego życia, dostrzega w nich coraz wyraźniej tajemniczy plan Boga Ojca dla zbawienia świata” (Benedykt XVI, Homilia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Życie Maryi i każdego chrześcijanina jest pójściem «z pośpiechem» za Jezusem, 15.08.2009).
Wpatrujmy się w Maryję, kochajmy naszą Matkę i Królową, bądźmy Jej posłuszni i idźmy drogą, którą nam wskazuje.