Szósty krok Nowenny
Mieć w sercu Maryję to mieć w sercu Jezusa i Jego Kościół
„Maryja, Matka Odkupiciela, wspomożenie wiernych i Królowa Chin, niech was strzeże i wspiera w wypełnianiu waszego powołania i w urzeczywistnianiu postanowień, które rodzić się będą w sercach coraz bardziej wrażliwych i ofiarnych.” (Jan Paweł II, Przesłanie do katolików w Chinach, 08.12.1999).
W kolejnym kroku nowenny przygotowującej do aktu oddania SINICUM Matce Bożej na Jasnej Górze naszym przewodnikiem niech będzie św. Jan Paweł II. Wprawdzie nasz Wielki Rodak w przytoczonych powyżej słowach zwracał się do katolików w Chinach, ale Jego nauczanie jest inspiracją dla nas wszystkich. Oddajemy się Matce Bożej, gdyż On nas do tego zachęcał. Oddajemy naszej ukochanej Matce nie tylko instytucję, jaką jest Stowarzyszenie. Oddajemy Jej przede wszystkim ludzi - członków SINICUM. Oddajemy Jej samych siebie - nasze serca i naszą działalność.
Maryja pod krzyżem przyjęła do swego serca wszystkich, których oddał Jej za dzieci Jezus Chrystus. Maryja umieściła nas w głębi Swego Niepokalanego Serca. Nasz akt oddania sprawia, że my także przyjmujemy do swojego serca Maryję, oraz wszystkich i wszystko, co jest Jej drogie. Przyjmujemy przede wszystkim Jezusa Chrystusa, a wraz z Nim cały Kościół, który On założył i w którym żyje aż do skończenia świata.
Ten Akt sprawia, że my sami jesteśmy w sercu Kościoła, a to oznacza, że drogie naszemu sercu stają się sprawy całego Kościoła. W sercu Kościoła jest sprawa ewangelizacji Chin. Podkreślali to wszyscy papieże ostatnich czasów. Mówił o tym papież Franciszek, Benedykt XVI i św. Jan Paweł II.
Św. Jan Paweł II w 1982 roku w Liście do biskupów całego świata Caritas Christi wezwał do modlitwy za Kościół w Chinach i podejmowania inicjatyw na rzecz ewangelizacji Chin oraz jedności Kościoła w Chinach. List adresowany był do biskupów, ale przecież nie tylko biskupi powinni się troszczyć o sprawy Kościoła. Kościół i Jego troski to sprawa każdego katolika.
Święty Jan Paweł II podkreślał potrzebę modlitwy „za tę umiłowaną cząstkę Jego ludu”. Zachęcał wszystkich: „Przeto proszę was o modlitwę, proszę o to, abyście w Duchu Bożym zjednoczyli się z żyjącymi w Chinach synami i córkami Kościoła katolickiego… (…) Modlitwa wyjedna z Miłosierdzia Bożego dary, światło i duchowe moce, potrzebne dla zapewnienia Kościołowi, który jest w Chinach, nieodzownych warunków do radowania się także widzialną jednością z Kościołem Jezusa Chrystusa, który jest „jeden, święty, katolicki i apostolski”. (Jan Paweł II, List do biskupów całego świata Caritas Christi, 06.01.1982)
Angażując się w dzieło pomocy Kościołowi w Chinach realizujemy idee św. Jana Pawła II, który pisał: „Między poszczególnymi częściami Kościoła istnieją więzy głębokiej wspólnoty co do bogactw duchowych, pracowników apostolskich i doczesnych pomocy. Albowiem członkowie Ludu Bożego powołani są do wzajemnego udzielania sobie dóbr i również do poszczególnych Kościołów odnoszą się słowa Apostoła: „Jak każdy otrzymał łaskę, tak niech usługuje jeden drugiemu na wzór dobrych szafarzy rozlicznej łaski Bożej” (1 P 4,10) (LG, nr 13)”. (Jan Paweł II, List do biskupów całego świata Caritas Christi, 06.01.1982)
Jako SINICUM podejmujemy różne inicjatywy. Nie powinniśmy wątpić, że w każdej z nich jest Boża inspiracja i że możemy liczyć na prowadzenie przez Ducha Świętego. Św. Jan Paweł II nigdy nie wątpił w sens tego rodzaju działań. Pisał: „Rozumiem, że czujecie się niegodni tak wielkiej i zobowiązującej misji, wiecie jednak, że możecie liczyć na zwycięską moc Chrystusa (por. J 16,33), który zapewnia wam swą obecność i pomoc. Pod kierunkiem waszych pasterzy i w jedności z nimi wy, drodzy kapłani, zakonnicy, zakonnice i świeccy, opracowujecie dostosowane do aktualnych potrzeb programy duszpasterskie, przyznając naczelne miejsce temu wszystkiemu, co dotyczy głoszenia Jezusa i Jego słowa życia”. (Jan Paweł II, Przesłanie papieskie do katolików w Chinach 08.12.1999, nr 5)
W kolejnym dniu naszej nowenny zainspirowani przez św. Jana Pawła II stańmy duchowo u stóp naszej Jasnogórskiej Pani i „nasze prośby powierzmy przemożnemu wstawiennictwu Matki Najświętszej, którą wierni w Chinach z żarliwością i z wielkim zaufaniem czczą pod wezwaniem Królowej Chin, aby uprosiła u swego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa, obfitość łaski i przychylność nieba dla swych umiłowanych synów i córek w Chinach” (Jan Paweł II, List do biskupów całego świata Caritas Christi, 06.01.1982).
Prośmy także o obfitość łask dla wszystkich nas - członków i współpracowników SINICUM.